Birçok şirket, kendi  iş yerinde iki elemanı arasındaki ilişkiyi hoş görmüyor. Tabi ilişki yasaktır demek, hak kısıtlama anlamına geleceğinden, genellikle birinin iş değiştirmesini istiyorlar. Çünkü bu ilişkilerin, iş yerinde verimi düşürdüğünü savunuyorlar. Üstelik sadece ilişkide olan iki elemanın değil, onlarla meşgul olacak olan diğer elemenlarınkini de. Üstelik iş yeri hiyerarşisinin bozulduğu, diğer elemanların kendilerini haksızlığa uğramış hissettiklerini, işe olan güvenlerini sarsıldığını ileri sürüyorlar. Eğer çiftlerden biri, ya da her ikisi evliyse, eşlerle evde olan huzursuzluğun verime etkisi ve  aldatılan eşin iş yerinde çıkarması olası rezalet de artı risk sayılıyor.


 


Niçin iş yeri?


İş yeri ilişkilerinin çeşitli nedenleri vardır. Bu neden kişinin yaşına, bulunduğu düzeye ve kendi kişilik özellilerine göre değişebilir. Özellikle büyük hacimli iş yerleri, çalışan insanların başkalarıyla karşılaşmaları için iyi fırsattır. Hele gününün büyük kısmını orada geçiren, farklı sosyal çevrelere girmek için, iş dışı zaman bulamayanlar için iş adeta yaşamın kendisidir. Buna birlikte geçirilen uzun saatler de eklenince, yakınlaşmalar kaçınılmaz olabilir. Kişilik özelliklerine gelince, çekingen, insanlarla tanışmakta zorluk çeken kişilerin, yakınlık kurmaları için iş uygun bir ortam olabilir.İş yeri koşullarında oluşan yakınlaşmaları, konuşmaları, espirileri gerçek olarak algılayabilir. Bunun sonucu oluşacak hayal kırıklığı, iş veriminin düşmesinden öte ruhsal sorunlara yol açacaktır. Bazen evde olan huzursuzluk, evdeki eşten daha uzun geçirilen vakit, sorunları anlayışla dinleyen bir arkadaş, ilişki için iyi bir neden sayılabilir. Başlangıçta sorunların paylaşılması için başlayan bu dostluk, bir ilişikiye, bu ilişki de yeni sorunlara yol açabilir.İçinden çıkılmaz hale gelen üçgene, iş yerinde çıkabilecek sorunlarda eklenince kendiniz mahkemede ya da psikoterpide bulabilirsiniz. Tabi ikisinin birden olma olasılığı da yabana atılamaz. Bir başka ilişkinin kahramanı genç ve hırslı elemen olabilir. Yükselmenin, önemsenmenin ve isteklerini elde etmenin yolu olarak, iş yerinde yöneticiyle kurulan bir ilişki olarak görebilir. Bunun en büyük riski işlerin aksaması değildir. Risk yalana inanma, yöneticinin değişmesi, ilişkinin açığa çıkmasıyla artık yükselebilecek bir iş kalmaması gibi sıralanabilir. Bir de orta yaşı geçen erkekler var tabi. Kolayca kurulabilen, iş yerinde oluşturduğu hayranlığı ve gücü doruklara çıkaracak, kendi düzeyindekiler tarafından hayranlıkla onaylanacak ilişkiler. Ama ilişkinin idaresini elinden kaçırma, peşpeşe yapılan hatalar, arttığını düşündüğü gücü ve hayranlığı kaybederek sıradan olma gibi kayıplar, aldatılan eşe yakalanmayı en önemsiz sonuç haline getirebilir.Herşeye karşın, aşkınız iş yerinde olabilir ve onun için diğer şeyleri kaybetmeyi göze alabilirsiniz. Bu arada iş yerinde tanışıp, ömür boyu mutlu olan çiftleride unutmamak gerekir.Bu çiftlerin aynı işyerinde çalışmaktan hoşlanmadığını da…….


 


 


 


BİR İLİŞKİ, BİR ALDATMA….


 


Henüz işe yeni başlamıştı. Aynı iş yerinde beraber çalıştığı genç adam ilgisini çekiyordu. Bir süre sonra aralarında bir ilişki başladı. İş yerinde, ilişkisi olanların aynı serviste çalışması yasaktı.Mailleşiyorlardı. Bir süre sonra aralarında sorunlar olmaya başladı. Ayrıldılar. Ama aynı yerde çalışmak zorundaydılar. Bir süre sonra sevdiği adamın nişanlandığını öğrendi. Hergün onu görmek zorluğuna, birde nişanlısını, mutluluğunu dinleme zorunluluğu eklenmişti. Çok sevdiği işine gelmek zordu. Bu arada yazdıkları eski maillerden birinin arkadaşı tarafından görülmesi, iş yerindeki fısıldaşmalar, bakışlar dayanılmaz olmaya başlamıştı.


 


45 yaşlarındaydı. Önemli bir iş yerinde yöneticiydi. İşi para, güç ve ün kazanmasını sağlıyordu.Evliydi, ama  kaçamakları oluyordu. Bu kaçamakları bilinmesine karşın, çok gündeme gelmiyordu.Çalıştığı iş yerindeki gücü,bu tür ilişkilerin iş çevresinde doğal, hatta başarı sayılıyor olması  Ancak bu son ilişkisi yanında çalışan ve hırslı bir genç kadındı. Yükselmek istiyor, başkalarını ezmeye, kendini göstermeye çalışıyor, bunu yaparken de ilişkisinin gücünü kullanıyordu. Genç kadına kimse ses çıkaramıyor ve dur diyemiyordu. Ama istekler artmaya başladıkça, kendi başına yapamadıklarını ilişkisi olan yöneticiye yaptırmaya başladı. Gücün ve erişilmezliğin doruğundaki adam peşpeşe hatalar yapmaya başladı. Bu hataları işini kaybetmesine neden oldu. İşi, dolayısıyla gücü gidince, ilişkisi de bitti.Basit bir eş aldatması, başka çeşit bir aldatılmayla sonuçlanmıştı. (Örnekler hayalidir)


 Prof.Dr.Bengi Semerci


 

rssyoutubeinstagram
Facebooktwitterlinkedinmail