En sık sorulardan biridir: “İş ve özel yaşam arasında denge kurulabilir mi?” Özel yaşamın içinde aile yaşamı, kendi zevkleriniz, hobilerinize ayırdığınız zamanlar vardır. İş yaşamının zorluklarına, çevre koşullarının getirdiği yükler eklendiğinde denge kurmakta zorlananların sayısı artmaktadır.

DENGE NEDİR?

İş ve özel yaşam arasında ki  denge derken  zaman dengesi, katılım dengesi ve tatmin dengesinin ikisi arasındaki dağılımlarından bahsetmek gerekir. Çünkü tüm bu boyutlar farklı farklı olsa da her iki yaşam alanı arasında etkileşime neden olurlar. Zaman dengeniz işe çok vakit ayırdığınız için bozulur.Ailenize ayıracak zaman kalmadığından yakınırsınız.İşinizde çok yorulduğunuz için zaman bulsanızda başka şeylerle uğraşak enerji bulamayabilirsiniz. İşinizde canınız sıkıldığında, kızdığınızda evinizdeki insanlara kızabilirsiniz.

Benzer şekilde özel yaşamınızda çıkan sorunlar iş yaşamınızı etkiler. Örneğin evde biri hasta olduğu için zaman dengeniz bozulur ve işe gidemeyebilirsiniz.Gidebilseniz bile yorgun olduğunuz için işe yeterince ilgi gösteremeyebilirsiniz.Evde yaşadığınız bir tartışma iş yerinde üzgün olmanıza ve işinizi yapamamınıza neden olabilir.

KİMLER ZORLANIYOR?

Bu dengeleri sağlamakta en çok zorlananların başında herşeyi tam olarak yapabileceğini,bunları yapamazsa insanların güvenini ve sevgisini kaybedeceğini düşünenler gelir. Benzer şekilde her iki alanda da kendini yetersiz hissedenler zorlanan başka bir grubu oluştururlar. Kimliklerini tek bir alanda tanımlayan kişiler yani “ben işle evliyim” diyenler  denge sağlamakta zorlanırlar. Başkalarının isteklerijne hayır diyemeyenler ve zaman yönetimi konusunda zorlananlar diğer grupları oluşturur. Denge kurmakta zorlanan diğer önemli bir grup ise olduğu ile olmak istediği arasında büyük farklar olan kişilerin oluşturduğu gruptur.

ÇÖZÜM

Çözüm kendinizi, yeterliliklerinizi, eksiklerinizi ve beklentilerinizi tanımakla başlıyor. Tüm bunları nasıl yapacağınız ve sonrasında ne tür stratejiler oluşturabileceğinizi  İş ve Aile Dengesi, İki başarı birden isimli eğitimlerimize katılarak öğrenebilirsiniz. Bilginin yanı sıra kendinizi değerlendirme, eğitim sırasındaki çeşitli aktivitelerde kendinizin hangi grupta olduğunuzu bulma şansı olmaktadır. Eğer denge kurmaya ilişkin sorun yaşıyorsanız ve bu durum iki yerdeki başarınızı  da etkilediği için stres duyuyorsanız sitemizden eğitimlerimizi takip etmenizi öneririm.

Dengeli yaşamlar dileği ile…

rssyoutubeinstagram
Facebooktwitterlinkedinmail