Bu ay sizlere iş hayatınızda karşılaştığınız, başınızı ağrıtan en yaygın sorunlar ile ebeveynlerinizin sizinle kurduğu ilişki tarzları arasındaki bağlantıdan söz edeceğim. İş dünyasında başarılı olmanın sırrı, insan ilişkilerinin gücünü ve önemini anlamaktır. Bu gücü anlamak için bağlılık kavramını anlamak gerekir. Bütün ilişkiler bağlılık üzerinde temellenir. Bağlılık olmadan anlamlı ilişkiler var olamaz.


Bağlılık bizim, dünyayla, gelecekteki eşlerle, çocuklarla, iş arkadaşlarıyla, müşterilerle, müdürlerle ve kendimizle ilişki kurma temelimizdir. Duygusal ve zihinsel sağlığın ölçütlerinden biri, yaşamınızın bütün yönlerinde ilişkiler kurma ve sürdürme yeteneğinizdir.


Bağlılık kuramının öncüsü, psikyatr Dr. John Bowlby şunu söyler: ‘‘Hiçbir deneyimin, kişilik gelişimi üzerinde bir çocuğun ailesinin içindeki deneyim kadar derinlere uzanan etkisi yoktur.’’ Bağlanma süreci için hem anne hem de baba önemlidir. Tutma, sarılma, beslenme, bir bebeğin dünyada kendini güvende ve rahat hissedebilmesi için büyük önem taşır. Bağlanma güdüsü ve ihtiyacı yaşamımız boyunca hiç eksilmez. 


Ebeveynlere bağlılığımız sonraki bütün ilişkilerimiz konusunda beklentiler yaratacak güce sahiptir. Şöyle ki: Eşimizin güvenilir ya da güvenilmez, patronumuzun destekleyici ya da zor beğenir, çalışanlarımızın yararlı ya da güvenilmez olduğunu düşünüyorsak, bugünkü bu düşüncelerinizin köklerini sizin  ebeveyn çocuk ilişkinizde aramak gerekir. Bu bağlanma sürecinin doğasını anlamak, çoğu kez işyerindeki davranışlarımızı, duygularımızı ve seçimlerimizi kavramaya başlamamızı sağlar.


Patronun ‘sert ya da eleştirici’ olduğu bir işten hiç farkında olmadan uzak durmanızın ya da kaçmanızın nedeni, baskıcı, aşağılayıcı, zor beğenen bir ebeveynle büyümüş olmanız olabilir. Bunu fark etmediğiniz taktirde nedenlerini asla anlayamadan büyük kariyer fırsatlarını kaçırmış olursunuz.


Ebeveynlerinizle güçlü, olumlu bir bağlılığınızın olması mümkündür. Bu durumda kariyeriniz büyük olasılıkla bundan yarar sağlayacaktır. Ancak ebeveyn ilişkinizin karmaşık olma olasılığı da vardır. Bu tür uzak ilişkiler ya da karmaşalar işinizde ve yaşamda kuracağınız ilişkilere de benzer şekilde yansıyacaktır.


Bir iki kuşak önceki babaların çoğu, baba olma konusunda bugün bizim bildiğimiz kadar çok şey bilmiyordu. Sonuç olarak, çocuklarıyla bugünkü babaların kurabildiği türden yakın ilişkiler kuramıyorlardı.


Stephan B.Poulter, “The Father Factor” isimli kitabında, kişinin bağlılık ile ilgili sorunlarının iş yerinde bazı problemlere neden olabileceğinden bahsetmiştir. Poulter’a göre olabilecek problemler:


 


–       İş arkadaşlarına, yöneticilere, müşterilere güvenmekte ve onlarla duygusal bağ kurmakta güçlük çekme


–       İşyerinde öteki kişilerden duygusal açıdan uzak ve mesafeli durma.


–       İş stresi altındayken başkasından himaye bekleme veya saldırgan olma eğilimi gösterme


–       İş arkadaşları, patronlar ya da müşterilerle birlikteyken herhangi bir olumlu duygu gösterisinden bile bile kaçınma.


 


İyi haber şu ki, bağlılık tipiniz nasıl olursa olsun onun olumsuz etkileriyle başa çıkabilirsiniz. Şunu da unutmayın, geçmiş geçmiştir. Hayatınız arkanızda değil, önünüzdedir. Şimdi düşünülmesi gereken, mesleki geleceğinizi ve iş performansınızı iyileştirmek için neler yapabileceğinizdir. Bağlılığınızın niteliği ne olursa olsun, bunu bugün ve gelecekte iş konusunda daha iyi seçimler yapmak için kullanabilirsiniz. 


Terapiler ile amaçlanan; kendinizi mesleki bakımdan kavramak, sonra da bu kavrayışı şu anki ve gelecekteki kariyer yolunuzu değiştirmek için kullanmaktır. Bu nedenle,Bengi Semerci Enstitü’sünde yaptığımız kariyer koçluğu kendimizi tanımaya ve değiştirebileceklerimizi farketmeye yöneliktir.


Geleceğinizin kapısını açmak tamamen sizin elinizdedir. Geçmişteki inanç ve kurallarınız ne olursa olsun, başarılı olma gücüne sahipsiniz. Erişkin olmanın en kötü yanlarından biri, hayatımızdan ve yaptığımız seçimlerden kesin olarak yüzde yüz bizim sorumlu olmamızdır. Ebevynlerimiz artık bizim hayatımızdan hiç bir şekilde sorumlu değildir. Onları suçlamak kolay olsa da tüm sorumluluk bizimdir.

rssyoutubeinstagram
Facebooktwitterlinkedinmail