İşinize karşı sevginizi kaybettiğinizde ya da korkunç bir patronla uğraşmak zorunda olduğunuzda çözüm, ayrılmaktır. Ancak, bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle,  işinizi yeniden sevmenin yollarını arayabilirsiniz.


1-      İşinize Katacak Neleriniz Olduğunu Saptayın: Kendinize çaba harcamadan neler yapabileceğinizi sorun diyor yaşam koçu Suzy Greaves. Nelerden zevk alırsınız? İnsanlarla mı sayılarla mı aranız daha iyidir? Sahip olduğunuzdan emin olduğunuz 10 yeteneği not edin. Şimdiki işiniz bu yeteneklerinizi ne kadar gösterebilmenizi sağlıyor? Eğer çok fazla değilse, bunun için ne yapabileceğinizi düşünmeye başlayın. Önünüzdeki 1 hafta içinde atabileceğiniz 10 bebek adımını yazın. Örneğin, internette araştırma yapmak ya da başka bölümdeki bir arkadaşınızla görüş alışverişinde bulunmak gibi. Eğer iş yerinin size verdiği şeylerle yetinmek yerine, sizin işinize neler katabileceğiniz üzerinde yoğunlaşırsanız tüm algınız değişebilir.


2-      Bir “Oyun Projesi” Tasarlayın: John Williams, insanların işlerinde sıkışıp kaldıklarında hayatın tüm alanlarına karşı depresif bir bakış açısı geliştirdiklerini söylüyor. Bunu kırmak için kendinize bir “oyun projesi” üretin.  Bu bir internet radyo şovu hazırlamak ya da bir blog sayfası yazmak olabilir. Önemli olan hayatınızın çaba harcadığınız bir alanı olması ve bunu yapmayı heyecanla beklemektir. Hayatınızın sonuna dek bulduğunuz bu aktiviteyi yapmanız gerekmez, istediğiniz zaman yeni bir aktiviteye geçiş yapabilrsiniz.


3-      Nerede Olduğunuzu Tekrar Gözden Geçirmek:  Kariyer koçu Talane Miedaner’e göre İşinizle ilgili enerjiniz düştüğünde, saati takip eden, işe gelmemek için bahaneler bulan biri olduğunuzda yeni bir iş bulsanız ve bu harika bir iş olsa dahi aynı enerjiyle devam edersiniz. Bu nedenle, yeni bir enerji toparlamaya çalışın. Bunu bulabileceğiniz tek işmiş gibi düşünün ve bunun mükemmel yapılmasını kendine iş edinin.


4-      Ait Olma Bilinci Geliştirmeye Çalışın:  Çaresizlik izolasyon getirir, bunun panzehiri ise bir bağ oluşturmaktır. Miedaner iş yerinde kurulacak muhteşem ilişkilerin yeri doldurulamayacak bir iş ortamı sağlayabileceğini söylemektedir. Daha öncce pek konuşmadığınız iş arkadaşlarınızla ilişki kurmaya çalışın, onları yemeğe ya da iş sonrası içki içmeye çağırın. Herşey bir tarafa yeni insanlarla tanışmak başka alanlara ilişkin değerli bilgiler kazanmanızı sağlayacaktır.


5-      Beklentilerinizi Ayarlayın:  Lees, efsanevi rüya işimize bizi götürecek bir formül peşinde olduğumuzu söylemektedir. İş bir çeşit uzlaşmadır. Eğer bu uzlaşmada %80 sizin lehinize maddeler varsa, bu son derece iyi bir anlaşmadır. Whyte, işe ilişkin tutumumuzun her zaman aynı olmasının gerçek dışı olduğunu belirtmektedir. 20’lerinizde harika olan iş, 30’unuzda sizin için anlamsızlaşabilir. Bu iş değiştiği için değil muhtemelen siz değiştiğiniz içindir. Ancak buna çaresiz bir durum gibi değil, değişebiliyor ve ilerleyebiliyor olduğunuzun bir işareti gibi bakmak gerekir.

rssyoutubeinstagram
Facebooktwitterlinkedinmail