Şimdiye kadar yazdığım  kitaplar erişkinler için, anne babalar içindi. Çocukları ile nasıl ilişki kuracaklar, çocuklar nasıl gelişir,kendi duygularını nasıl anlayacaklar gibi bir çok konuyu kitap haline getirdim. Anne babalara sadece kendi duygu ve davranışlarını nasıl anlayacaklar, nasıl yöneteceklerini değil, çocuklarının duygu ve davranışlarını  da yönetebilmelerini anlatmaya çalıştım. Bu süreç içinde aileler yararlanabilecekleri kitapları sorduğunda ise ülkemizde çocuklar için olan kitapların azlığından bahsettim. Bir yıl önce İlkay hanım geldi. Çocuk kitapları basmak istediğini söyledi. Çok heyacanlı ama bu konuda yeniydi. İlkay Marangoz’un bitmeyen uğraşıları, araştırmaları önce Yeşil Dinazor’u getirdi. Sonra Duygularım ve Davranışlarım serisi oluştu. Okul çocuklarına anlamakta, yönetmekte zorluk çektikleri bazı konularda, onları diliyle ve anlatımıyla bilgi vermeyi amaçladık. Kitapları ben yazdım, Serap Ergel çizdi. İlk dört kitap çıktı. Yeşil dinazor web sitesinden ve kitapçılardan ulaşılabilir.

KORKU,ÖFKE,KISKANÇLIK,AYRILIK

İlk dört kitabımızı bu duygulara ve onların yarattığı davranışlara ayırdık. Bu davranışlarla nasıl başedeceğimizden de bahsettik. Çocukar,anne babası boşanan bir çocuğun ağzından nelerle karşılacağınız, nasıl davranabileceğini ama aslında neler yapması gerektiğini okuyacaklar. Resimlerde kendilerini görecekler. Tüm bunları anne babaları ile paylaşabildiklerinde, hiçi bir çocuğun hoşlanmadığı boşanma sürecini daha kolay atlatabilecekler.

Korkusu nedeni ile size yanınızda isteyen, ayrı yatamayan, tuvalete gidemeyen çocuğunuza korkulardan bahsetmenin yolu bir kitap olabilir. Kendisi okuduktan ya da birlikte okuduktan sonra daha kolay korkuları ile başedebilirsiniz.

Arkadaşlarına kızdığını, kızdığı zaman zarar verdiğini öğrendiğiniz çocuğunuza ilişkin evde de benzer gözlemleriniz var. Öfkeli ama ona nasıl anlatabilirsiniz? Kitaplardan biri ona öfkesiyle baş etmede yardım etmeyi amaçlıyor.

Çocuklar için yeni gelen kardeşe ilişkin olumsuz duyguları anlatmak zordur. Olumsuz duygular davranışlara yansır. O davranışları anlamak, değiştirmek gerekir. Dördüncü kitapta çocuklar için kardeş kıskançlığını ele aldık.

Değerli Anne Babalar,bazen hiç istemediğimiz olaylarla karşılaşır, bizi rahatsız eden duygularımızla uğraşırız. Onlarla nasıl baş edeceğimizi, kimlerle payla­şabileceğimizi bilemeyiz. Bize yardımcı olacak bilgilere ihtiyacımız olur.

Sevgili Çocuklar, bu kitapları sizin karşılaşabileceğiniz olaylar sırasındaki duygularınızı ve yaptıklarınızı anlayabilmeniz için hazırladık. Kitapları okuyunca sizin yaşadığınız duyguları yaşa­yan başka çocuklar da olduğunu göreceksiniz. Kendinizi daha iyi hissetmek için neler yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Okuduklarınızı anne babalarınızla paylaşın. Onlara duygularınızı anlatırsanız size yardımcı olacaklardır.

Sevgili Anne Babalar, bu kitapları çocuklarınızla birlikte okuyun. Onları dinleyin, duygularını anlamaya çalışın. Onlarla kendi duy­gularınızı paylaşın. Bu kitap serisini hazırlarken sizlerin ve ço­cuklarınızın bu paylaşımlarını kolaylaştırmayı amaçladık. Bazen zorluklarla baş etmek kolay olmayabilir. Ama baş etme yollarını çocuklarınızla birlikte bulabilir, gerekli durumlarda uzmanlar­dan yardım alabilirsiniz.

Ben kitapları severek hazırladım. Serap Ergel’in çizgilerini ise çok sevdim. Umarım sizler ve çocuklar da sevecekler. Seri devam edecek. Daha konuşulacak ,yazılacak çok duygu ve davranış var.

Prof. Dr. Bengi Semerci

rssyoutubeinstagram
Facebooktwitterlinkedinmail