Prof.Dr. Bengi Semerci, Zeugma Rotary Derneği’nin Gaziantep’de hazırladığı halk konferansında çocuk evliliklerini anlattı. Açılış konuşmasını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yaptığı geniş katılımlı toplantı konuya ilgi çekmek amacını taşıyordu.Evliliğin önemli bir kurum olduğunu, bir çok sorumluluk getirdiğini söyleyen Semerci, bu sorumluluğu taşıyacak yaşda olmayan bireylerin evlenmesinin büyük sorunlara yol açacağını anlattı.
Anne sağlığında problemler, bebek ölümleri gibi fiziksel sağlık sorunlarının yanı sıra psikolojik ve sosyal sorunlar gündeme geldi. Prof.Dr.Bengi Semerci, çocuk yaşta evlenmek kadının eğitim, politika, iş yaşamı gibi alanlarda geride kalmasına neden olduğu gibi, küçük yaşta yaşıtlarından ve onlarla yapması gereken paylaşımlardan soyutlanan kadının psikiyatrik sorunlarını arttırmakta olduğunu aktardı. Aynı zamanda çocuk yaşta evlenen erkek çocuğun da eğitimsiz kaldığına, iş sorunu yaşadığına ve daha çok hapise düştüğüne dikkat çeken Semerci, erken yaşta çocukları evlendirmenin ‘çocukça’ bir tutum olduğunu, oysa erişkinlerin çocuk gibi davranma hakları olmadığını belirterek, ayrıca çocuk yaşta kendinden büyük erkekle bir kız çocuğunu evlendirmenin cinsel istismar olacağını, hem evlenenin hem de evlendirenlerin ceza sorumluluğu olduğunu hatırlattı.
Bu önemli konuda çalışma yapan Zeugma Rotary kulübüne teşekkür eden Semerci, Gaziantep’de bulunan Rotary kulüplerinden bir çocuk rehabilitasyon merkezi yaptırma sözü aldı.

rssyoutubeinstagram
Facebooktwitterlinkedinmail