Dardenne kardeşler tarafından çekilen film, aralık ayında ülkemizde gösterilemeye başladı.Oniki yaşında annesini kaybetmiş ve babası tarafından bir kuruma bırakılmış çocuğun yaşamını anlatan film bir çok duyguyu bir arada yaşatıyor. Başladığı anda kurumda kalan ve davranış sorunları olan bir ergenliğin başında çocuğun yaşamını izleyeceğinizi düşünüyorsunuz. Hemen fark ediyorsunuz ki kuruma geçici bırakıldığını ve babasının onu geri alacağı umudunu taşıyan bir çocuk filmin kahramanı. Bir çocuk için babanın ne kadar önemli olduğunu anlıyorsunuz. Onun babasına ulaşmak için bir dedektif gibi çalışmasını, babasını bulmasını dileyerek izliyorsunuz. Sonra fark ediyorsunuz ki babasını bulmak çözüm olmuyor. Çünkü insanın bir babası olması ile ona babalık yapan birinin olması farklı şeyler. Çocukla beraber terk edilmenin ve daha da önemlisi istenmemenin acısını yaşıyorsunuz. Kendi kendinize bu tür bir acı ile nasıl başedilebileceğini sorguluyorsunuz.İşte o sırada bir kadın çıkıyor ortaya. Abartısız ama kabullenici bir sevgi sunan, masallardaki gibi zengin ve iyilik meleği olmayan ama bir çocuğa tüm sorunlara karşın kollarını açan bir kadın. Çıkan sorunlarda kendi öz çocuklarından bile vazgeçenlere inat direnen, koruyucu aile olduğu ve sorunları olan bir çocuk için sevgilisinden vaz geçebilen sıradan bir kadın. Sıradan ama sevgisi olan.


Herşey iyi gidiyor diye düşünürken, giden ebeveynin boşluğunun dolduğuna tam inanmışken bir çocuk için bunun kolay olmadığını anlıyorsunuz. Kendisine daha kabullenici, daha özel davrandığını düşündüğü ilk baba figürünün ardından gidiyor çocuk. İzlerken dur demek istiyorsunuz ama onun sevilme, istenme ihtiyacını yüreğinizde hissediyorsunuz. Bu ihticacını karşılayacak olduğunu sandığı biri için neler yapabileceğini görüp, ürküyorsunuz. Fark ediyorsunuz ki çocuğunuzun hayatında birşeyleri boş bırakırsanız, orayı birşeyler dolduruyor. Sizin yerinizi alanlar çoğu kez iyi olmuyor. Sonra iyi işleyen bir sistemin ve sevginin başarısını görüp umutlanıyorsunuz.


Bulabilirseniz izleyin. Kendi çocuklarınızla ilişkiniz için, sosyal sorumluluğun gerçekte ne olduğunu hatırlamak için, çok önemli şeyleri nasıl basitçe başarabilecek gücünüz olduğunu anlamak için izleyin. Bunların hiç biri anlamlı gelmediyse sadece basit, yalın ve koşulsuz bir sevgiyi hissetmenin  zevki için  izleyebilirsiniz.


Orijinal adı: Le Gamin au vélo Süre: 87 dk Yapım yılı: 2011
Yönetmen:
Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Oyuncular: Cécile de France, Thomas Doret, Jérémie Renier   

rssyoutubeinstagram
Facebooktwitterlinkedinmail