Geçen yıl ilkini yapmıştık. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali ve ana teması darbelerdi. Çok özel filmler izledik. Dünyanın her yerinden gelen akademisyenlerden çok önemli konuşmalar dinledik. Hem sinema dünyasından hem de akademik dünyadan ve yerli olmasa da yabancı basından gelen olumlu geri bildirimler ikincisi için motivasyon oldu. Yaklaşık bir yıldır süren hazırlıklar sonucunda 2. Uluslararası Suç ve Ceza Film 26 Eyül-4 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu yıl ana tema kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık. Akademik program ve film programı eş zamanlı ilerleyecek. Sorunu bir yandan dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen filmlerle, diğer yandan konuşmalcıların sunumları ve tartışmaları ile çok boyutlu değerlendirme fırsatı olacak. Gösterim için gönderilen filmlerin yanı sıra yarışma filmleri, kısa filmler ve belgeseller 28 Ekim’den 4 Ekim’e Citi life ve Cinepop sinemalarında gösterilecek. Bilimsel program ise Istanbul Üniversitesi Merkez bina doktora salonu ve bir nolu anfide devam edecek.


 


26 Ekim’de tüm kadın STK ları, Aile ve Sosyal Politikalar, Adalet ve İçişleri Bakanlıkları konuyu tartışacaklar.  Açılış törenleri 28 Eylül Cuma günü saat 16.00 da Istanbul Üniversitesi anabinasında gerçekleşecek. Açılışda Türkan Şoray, Selim İleri ve Zeki Demirkubuz’un katılacağı açılış panelini yöneteceğim. Panelimizin adı “Suçu:Kadın olmak, Cezası: Müebbet”. Aynı gün açılış filmi ile birlikte sinema gösterimleri de başlayacak. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen hukukçuların kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığa karşı kanunları tartıştığı oturumların yanı sıra, Türk sinemasında kadın, basında ve reklamlarda kadın konulu paneller olacak. Çin, Pakistan, Arjantin, Meksika, Romanya, Rusya, Fransa, Amerika, Almanya, İran, İtalya, Avusturya ve daha bir çok ülkeden gönderilen filmler izlenebilecek.


 


Festival gösterim, panel ve diğer etkinliklerin  tarihlerini ve yerlerini www.icapff.com adresinden takip edebilirsiniz.


 


Prof. Dr. Bengi Semerci

rssyoutubeinstagram
Facebooktwitterlinkedinmail